Home
platební karty
platební karty

V České republice jsou zahraniční platební karty akceptovány od roku 1969 a to skrze cestovní kancelář Čedok, která zajišťovala veškerou agendu (tj. uzavírání smluv, školení, autorizaci a zúčtování transakcí). První akceptovanou platební kartou u nás se stala karty Diners Club a následně American Expres, do roku 1990 pak byly našimi obchodníky přijímány také karty EuroCard/Mastercard, JCB a VISA.

První skutečné platební karty vydala v roce 1988 Živnostenská banka, byť se jednalo o karty s omezeným použitím – tzv. dispoziční karty k tuzexovým účtům, které sloužily buď přímo k platbám v obchodech TUZEX anebo k výběru odběrních poukazů TUZEXU.

První bankomatové karty přicházejí na trh v roce 1989 z popudu ČS. V roce 1990 navazuje Živnobanka na tyto aktivity vydáním první karty VISA Classic, o rok později VISA Business a v roce 1995 VISA Gold.

V roce 1990 otevřela společnost American Expres od Čedoku zajištění akceptace karet a otevřela v Praze svoji první kancelář, v červnu 1992 pak převzaly od Čedoku zajištění akceptace ostatních karet společnosti VISA a Eurocard/Mastercard. Rok 1990 je v podstatě přelomovým rokem ve vývoji trhu s platebními kartami v ČR, protože v tomto roce přichází KB s nabídkou společného budování a provozování moderního platebního systému. Tak vzniká společnost I. S. C. MUZO, která v ČR provozuje rozsáhlou síť platebních systémů a bankomatů dodnes (i když pod novým názvem, a to Global Payments Europe). V roce 1993 pak uvádí KB do provozu první platební terminály, čímž je u nás odstartován mohutný boom v oblasti platebních karet.

V polovině 90. let se platební karty stávají jednou z nejvýznamnějších a nejdynamičtěji se rozvíjejících se služeb v ČR. V České republice je stále velký potenciál pro rozvoj platebních karet, neboť je využívá pouze přibližně 15 % populace. Podíváme-li se na vývoj trhu s platebními kartami u nás v letech 1989 – 2008 vidíme, že k významnějšímu rozvoji trhu s platebními kartami dochází až kolem roku 1995 a odtud už křivka vývoje prudce stoupá, nicméně v letech 2004 – 2008 se nárůst počtu platebních karet snižuje a postupně klesá meziroční nárůst počtu platebních karet až na necelých 30000 kusů v roce 2008 oproti roku 2007. Podle statistik Sdružení pro bankovní karty bylo v ČR k 31. 12. 2008 v oběhu celkem 8932000 aktivních platebních karet (debetní, kreditní a charge karty). Graf počet platebních karet

platební karty

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

platební karty
 
platební karty
platební karty
In collaboration with Osobní bankrot.info.