Home
platební karty
platební karty

A jaká je současná situace na trhu platebních karet u nás? Kromě bankovního účtu patří platební karty k nejvyužívanějším bankovním produktům vůbec a počtem téměř jedné karty na občana (necelých 9 milionů platebních karet na 10 milionů obyvatel ČR) se pomalu přibližujeme dalším vyspělým zemím. Bezhotovostní placení se stalo naprostou samozřejmostí a platební karty výrazně rozšiřují spektrum svých služeb, tzn., že s platební kartou nejen vyberete hotovost z bankomatu a zaplatíte u obchodníka, ale také si s ní např. dobijete mobilní telefon u všech českých operátorů nebo zaplatíte fakturu v bankomatu, platební kartou lze také vkládat hotovost na účet.


Se zaváděním čipových technologií se možnosti použití platebních karet mohou do budoucna nesmírně rozšířit – na čipu mohou implementované i jiné technologie než jenom bankovní. Tuzemské banky také rozšířily svou nabídku o speciální produkty pro specifickou klientelu – např. platební karty pro juniory a studentské karty. Samozřejmostí u většiny tuzemských bank je také zařazení karet do nějakého typu věrnostního programu, z nějž může klient čerpat odměny za platby provedené kartou, popř. slevy.

Co se týká čipové technologie, podle statistik Sdružení pro bankovní karty byla ve 2. kvartálu roku 2008 tato technologie implementována v téměř 98 % bankomatů a platebních terminálů. O něco méně příznivá je situace v zavádění čipových platebních karet, debetních karet s čipem bylo ve sledovaném období vydání přibližně 77 %, kreditních karet pak pouze 68 %. Banky z ekonomických důvodů přistupují k výměně až po uplynutí expirační doby původní karty, což jsou zpravidla 3 roky, nicméně do roku 2010 by měl být přechod na čipovou technologii u platebních karet kompletně ukončen.

platební karty

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

platební karty
 
platební karty
platební karty
In collaboration with Osobní bankrot.info.